донори

«Ще позаторік Суми офіційно стали містом, в якому найчисленніша донорська спільнота в Україні»

Донори Сумщини – гордість України! Тому про них і про Сумський обласний центр служби крові пише “Урядовий кур’єр”! Це цілком справедливо, адже Суми – донорська столиця і наш центр – найкращий в Україні, а наші донори – найлюдяніші і найвідповідальніші!

«Залишаючись лідером в Україні та Європі, напрацьовуємо новий досвід, який уже впроваджують колеги інших обласних центрів країни»

ДОСЬЄ «УК»

Наталія ТРОФИМЕНКО. Народилася 1969 року в Сумах. Має вищу освіту за спеціальністю «економіст». Працювала на різних керівних посадах. З вересня 2014 року — директор ТОВ «Сумський обласний центр служби крові».

Нагороджена Грамотою Верховної Ради України.

«Ще позаторік Суми офіційно стали містом, в якому найчисленніша донорська спільнота в Україні»

Сьогодні Сумський обласний центр служби крові – єдиний в Україні практичний приклад державно-приватного партнерства в донорській галузі. Саме цим пояснюється його унікальність в організації роботи з донорами, участі у сучасних наукових та інших дослідженнях, поширенні досвіду не тільки у країні, а й за її межами, словом, на багатьох напрямках діяльності.

Про сьогоднішню роботу закладу розповідає директор центру Наталія Трофименко.

УК. Наталіє Володимирівно, з часу останньої зустрічі на сторінках «Урядового курєра» минуло три роки. Які головні зміни відбулися за цей час?

Їх – чимало і переважна більшість із розряду знакових, приємних, потрібних насамперед для хворих, і для суспільства в цілому. Залишаючись лідером в Україні та Європі, напрацьовуємо новий досвід, який уже впроваджують колеги інших обласних центрів країни.

Серед таких змін – отримання низки свідоцтв, ліцензій та сертифікатів, які підтверджують знак високої якості нашої роботи; суттєве збільшення кількості донорів; оновлення матеріально-технічної бази. Словом, працюємо на розвиток і результат – і це, на щастя, вдається як нашому колективу, так і всім, хто причетні до активізації донорського руху.

Коронавірусний екзамен

Одним із красномовних підтверджень правильності обраного шляху став недавній коронавірусний екзамен – це випробування центр склав і продовжує складати, без перебільшення, на «відмінно».

Коли хвороба почала поширюватися, то Сумщина виявилася єдиною областю в Україні, де не мали проблем з донорською кров’ю. Адже в нашій базі майже 40 тисяч помічників, які завжди готові подати руку допомогу. Навіть коли з тих чи інших причин хтось не міг відгукнутися, то приходили двоє, троє, четверо інших. Такої потужної донорської сили немає в жодному іншому регіоні.

Саме завдяки налагодженій співпраці з нашими чуйними та небайдужими донорами  лікувальним закладам  у Сумах і області жодного разу не відмовили в компонентах крові в період карантину, коли їх нестача по всій Україні набула катастрофічних масштабів. Хтось не міг дістатися центрів крові через відсутність комунального транспорту та вимоги про довідки для поїздок, інші хворіли або боялися захворіти, студенти поїхали до батьківських домівок і вибули з числа донорів… Усі ці проблеми не оминули і нас. Але у стрій ставали нові й нові донори.

Сумчани активно відгукувалися на заклики про термінову потребу в крові певних груп, підвозили одне одного до центру, запрошували  колег і знайомих. Це дозволило з честю вийти з карантинного випробування, за що всім щира вдячність.

Між іншим, сьогодні наш центр активно заготовляє плазму з антитілами до COVID-19, тож сподіваємося на нові успіхи в боротьбі з цією хворобою.

Новий рекорд!

УК. Наскільки знаю, у Сумах традиційно масштабний донорський рух

Саме так – про подібний більшості регіонів доводиться тільки мріяти. Впродовж десятиліть формувалися  донорські осередки на найбільших підприємствах міста – традиційно їх підтримувала й підтримує місцева адміністрація. Подібні з’являються останнім часом не лише на робочих місцях, а й у суспільному просторі, як громадські ініціативи. Це дозволяє залучати до донорства все більше прихильників і мотивувати жителів Сумщини вести здоровий спосіб життя заради допомоги іншим.

Нинішнього року вперше в Україні на Сумщині проводиться масштабний онлайн фестиваль «Нова Кров 2020», ініціатором якого стали сумські волонтери, активісти, а головним партнером – СОЦСК. Успіх неймовірний! Задіяні і діти, і дорослі, і цілі родини, і навіть колективи.

Три роки тому відкрили філії у Шостці та Конотопі, а позаторік Суми офіційно стали донорською столицею України – в місті зареєстрували рекорд – 190 донацій на тисячу населення! Зараз він – 232! Можете уявити такий показник, який перевищує європейські та світові у багато разів?

На сьогодні в області більш ніж 4 тисячі донорів мають звання Почесних. Це означає, що вони 40 разів безоплатно здавали кров або 60 – плазму.

48 удостоєні звання заслужених – тобто, кожен з них благодійно не менше 100 разів здавав кров або 120 – плазму

Позаторік наш досвід почали впроваджувати Черкаси, де також створено новітній обласний центр служби крові «Черкаси-Плазма». Відкрилися сучасні, комфортні плазмацентри у великих містах України – Харкові і Дніпрі. Там процес формування потужного донорського руху проходить набагато легше – адже наші колеги мають готові рішення, напрацьовані в Сумах.

«Червона лінія життя – особлива у долі кожної людини»

УК. Чи є мотивація до здачі компонентів крові у донорів і тих, хто планують долучитися до них?

Це, власне, швидше не питання, а проблема, над розв’язанням якої необхідно працювати не тільки відповідним службам, а й державі.

Стосовно Сум, то до наших активістів відповідне шанобливе ставлення. Місто над Пслом – єдиний обласний центр в Україні, де Почесні і Заслужені донори користуються 25-відсотковими пільгами на комунальні послуги, безкоштовним проїздом у муніципальному транспорті, отримують щорічну матеріальну допомогу на оздоровлення, мають інші пільги.

Але, на жаль, перелік таких прикладів Сумами і закінчується.

Разом з тим народні обранці нині готують Закон «Про донорство», який у найближчі роки визначатиме подальшу державну політику у цьому медичному сегменті. Аспектів – сотні, якщо не тисячі. Однак важливо, аби були враховані всі без винятку нюанси і документ бездоганно відповідав інтересам усіх без винятку: хворих, медиків, донорів, суспільства, держави.

Мені доводилося бувати у різних країнах, де вивчала досвід підтримки донорства. І скрізь – ті чи інші стимули: відкриті або ж завуальовані, однак спрямовані на заохочення.

Наприклад, у Литві донорам заведено вручати подарунки – не  якісь сувеніри, а доволі цінні. Наприклад, заплічний рюкзак, який коштує солідні гроші. У Білорусі стимул еквівалентний приблизно 70 доларам. І так у багатьох інших країнах світу.

Ще потрібно встановити такі правила, щоб на всіх ділянках було невигідно працювати абияк: служба крові і медики функціонували як повноцінні партнери, взаємні помічники. Бо хіба гоже, коли, приміром, з’ясовуються ганебні факти злочинної безконтрольності, коли за гострого дефіциту компоненти крові відверто списуються.

Іншими словами, у межах реформування медичної галузі донорський сектор, служба крові має посісти важливе і гідне місце, адже всі усвідомлюємо, що червона лінія життя – особлива у долі кожної людини.

Бліци від активістів донорського руху

Виховання донорської культури

як прояв соціальної відповідальності

Ганна ГОРПИНИЧ,

організатор фестивалю “НОВА КРОВ- 2020”

Активісти нашої організації разом із СОЦСК узяли на себе місію не лише порятунку людських життів (хоча, без сумніву, саме це є головною метою), а й виховання донорської культури. Адже попри те, що Суми утримують лідерство за кількістю донацій, обізнаність людей у питаннях осмисленого донорства залишається доволі низькою.

Започаткований разом із СОЦСК масштабний онлайн-фестиваль цього року об’єднав не лише активних донорів, які публічно пропагують цю благородну справу. Особливу роль відвели дитячим активностям. Залучення дітей до конкурсів, присвячених донорству, на наш погляд, дозволяє виховувати нове покоління донорів, “нову кров” для відповідального свідомого суспільства та сильної держави.

Про цінність донорської крові

Наталія ОБІДЕЦЬ,
студентка 6 курсу медінституту СумДУ

До своєї першої донації я йшла 4 роки. І, вже перебуваючи у донорському кріслі, збагнула надзвичайну важливість донорства. Але, певно, як у всіх, у мене було безліч питань. І саме тоді я вирішила для себе, що справа виховання донорської культури має стати однією з пріоритетних іще зі шкільних років, аби , досягнувши повноліття, молодь мала певну інформацію про цінність донорської крові. Тому, повертаючись до свого рідного селища Велика Писарівка, завжди організовую цікаві творчі зустрічі зі своїми молодшими друзями-школярами, під час яких відповідаю на їхні запитання, розповідаю про донорський рух, врятовані життя і постійну необхідність у донорській крові.

… В інших містах реалії дуже сумні і навіть небезпечні

Ірина СОВЕНКО,
лідер Асоціації донорів-християн

Вже 4 роки, як ми вирішили всією сім’єю здавати кров і активно ділимося цим в соцмережах. Спочатку багато хто ставив питання: а чи безпечно це? куди йде кров? чи не шкодить це здоров’ю? А зараз наш приклад підхопили не лише в інших містах, але і країнах. Радяться, як підготуватися до донації, що краще здавати: кров чи плазму. Але, дивлячись на наші фото у донорському центрі м. Суми, на комфортні умови, в яких ми здаємо компоненти крові, бездоганний сервіс, люди спочатку надихаються, а потім засмучуються. Бо в інших містах реалії дуже сумні і навіть небезпечні. Хочеться вірити, що за прикладом СОЦСК відбудуться зміни у службі крові в інших містах України. Наші люди жертовні, але завжди хочеться нормальних умов і відповідного ставлення.

СОЦСК – любов з першої донації !

Вікторія СТЕЦЕНКО,
координаторка донорського руху

Сумський Центр крові для мене майже друга домівка, це любов з першої донації. Вже протягом 4 років я систематичний донор і координатор донорського руху в Сумській обласній організації Товариства Червоного Хреста і трішки більше волонтер в обласній дитячій онкогематології. Ці дороги пов’язані між собою однієї червоною лінією життя. Дякуючи СОЦСК і благодійним донорам, батьки цього відділення не знають, що таке шукати донорів чи де взяти додаткові кошти на придбання компонентів крові.

Дякуємо за команду і відданість справі

Олександр ШАПОВАЛ,
Почесний донор України

Скажу про СОЦСК, про колектив. Донорство – це злагоджена робота багатьох людей, яких єднають великі та добрі серця! Саме такий персонал спеціалістів та однодумців згуртувала та очолює Наталія Володимирівна Трофименко, які, завдяки своєму професіоналізму та повністю віддавши себе справі, вивели СОЦСК в лідери з якості та кількості донацій не лише в Україні, а й за її межами. Дякуємо за команду і відданість справі, разом досягнемо нових успіхів.

Бути супергероєм – просто!

Давид ГВІНІАШВІЛІ,
студент СумДУ

Молодь Сум виявляє активність у суспільному житті міста, а волонтерство і донорство – одні з найяскравіших прикладів. Все більше юних донорів переступають через свої страхи і здають кров. Завдяки тому, що донорський центр завжди відкритий для молодіжної спільноти, наших ідей і проектів, кожного дня вдається привертати увагу більшої кількості молодих людей, які прагнуть рятувати життя. Чи можна вважати таких людей героями? Авжеж! Завдяки донорському центру кожна людина може відчути дух справжнього супергероя і врятувати кілька життів лише однією своєю донацією.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *